1ilaç

R-X Süspansiyon

Yenişehir Lab

 

Etken Madde(ler):

Baryum sülfat 625 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

240 ml'lik ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Özofagusta: R-X Süspansiyon sulandırılmaz, kuvvetlice çalkalandıktan sonraki kıvamda kullanılır. Mide, duodenumda normal tetkik: R-X Süspansiyona 60 ml su ilavesiyle hazırlanan süspansiyon kullanılır. Rölief saptamasında: İlk etapta 50 ml R-X Süspansiyon sulandırılmaksızın verilir. İkinci etapta mide ve mideden atılışı tetkik için 60 ml su ilave edilmiş R-X Süspansiyon kullanılır. Yalnız ince barsak incelenecekse; 60 ml su ilavesiyle hazırlanan R-X Süspansiyon bir buçuk bardak verilip yarım, bir, birbuçuk saatlik aralarla grafiler alınır. 50-55 kg ağırlığın üzerindeki hastalarda R-X Süspanyison %100 tercih edilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Mide, barsak, kolon ve rektumun radyolojik incelemelerinde röntgen kontrast maddesi olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Çocuklarda, kilo kaybetmiş yetişkinlerde ve kolon rahatsızlığı olan hastalarda rektum yoluyla uygulamada kolon perforasyon riski artmaktadır. Kalp rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda lavman uygulanmasında gerekli önlemler alınmalıdır. Lavman uygulanan kişinin bilinçli olması, brütal hareketlerde barsak perforasyonuna ve bunun sonucu peritonite veya intravazasyon sonucu emboliye neden olabileceği bilinmelidir.

 

Yan Etkileri:

Kabızlık, kardiyak aritmi ve kolonda genişleme gibi yan etkiler görülebilir. Ülseratif koliti olanlarda belirtileri ağırlaştırabilir.