1ilaç

R-X %100 Süspansiyon

Yenişehir Lab

 

Etken Madde(ler):

Baryum sülfat 100 %

 

Piyasa Şekilleri:

240 ml, 360 ml'lik ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Özofagusta: R-X %100 Süspansiyon sulandırılmaz, kuvvetlice çalkalandıktan sonraki kıvamda kullanılır. Mide, duodenumda normal tetkik: R-X %100 Süspansiyon'a 60 ml su ilavesiyle hazırlanan süspansiyon kullanılır. Rölief saptamasında: İlk etapta 50 ml R-X %100 Süspansiyon sulandırılmaksızın verilir. İkinci etapta mide ve mideden atılışı tetkik için 60 ml su ilave edilmiş R-X %100 Süspansiyon kullanılır. Yalnız ince barsak incelenecekse; 60 ml su ilavesiyle hazırlanan R-X %100 Süspansiyon bir buçuk bardak verilip yarım, bir, birbuçuk saatlik aralarla grafiler alınır. Lavmanlı kolon: 3 R-X %100 Süspansiyon, 280 ml su ilavesiyle 1 litreye tamamlandıktan sonra lavman yoluyla verilerek kullanılır. Megakolonda 4 R-X %100 Süspansiyon verilebilir.

 

 

Endikasyonları:

Mide, barsak, kolon ve rektumun radyolojik incelemelerinde röntgen kontrast maddesi olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Çocuklarda, kilo kaybetmiş yetişkinlerde ve kolon rahatsızlığı olan hastalarda rektum yoluyla uygulamada kolon perforasyon riski artmaktadır. Kalp rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda lavman uygulanmasında gerekli önlemler alınmalıdır. Lavman uygulanan kişinin bilinçli olması, brütal hareketlerde barsak perforasyonuna ve bunun sonucu peritonite veya intravazasyon sonucu emboliye neden olabileceği bilinmelidir.

 

Yan Etkileri:

Kabızlık, kardiyak aritmi ve kolonda genişleme gibi yan etkiler görülebilir. Ülseratif koliti olanlarda belirtileri ağırlaştırabilir.