1ilaç

BİSAKOL Enterik Draje

Yeni

 

Etken Madde(ler):

Bisakodil 5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 enterik draje

 

Kullanım Şekli:

Oral olarak alınır. Genellikle 6 saat sonra etkili olur. Tam bir barsak boşalması istendiğinde 30 mg’lık tek doz alınır. Büyükler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar günde tek doz halinde 2 adet, 6-12 yaş arası çocuklar günde 1 draje alabilirler. Genellikle gece yatarken alınmalıdır. 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Akut ve kronik konstipasyon, akut ve kronik enfeksiyonlardan veya yatalak istirahatlerinden sonra oluşan konstipasyonlarda, abdominal veya diğer ameliyatlardan önce gastrointestinal kanalın boşaltılmasında, radyolojide abdominal bölgeden x-ray alınmasından önce barsakların boşaltılmasında, rektoskopik muayenelerden önce hazırlık amacıyla ve gebelerde oluşan konstipasyonlarda kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Barsak hareketlerinin uyarılmaması gereken durumlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Karın ağrısı, ateş, bulantı ve kusma gibi semptomlar gösteren durumlarda apandisit ve karın bölgesinde iltihaplaşma olasılığı düşünülmeli ve gerekmiyorsa kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Şiddetli konstipasyonlu hastalarda abdominal kramplara neden olabilir. Abdominal ağrı oluştuğunda önerilen dozlar azaltılmalıdır.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antasit veya süt alımından sonra 1 saat içinde alınmamalıdır.