1ilaç

BROLYN Şurup

Yeni

 

Etken Maddeler:

Amonyum klorür 20 mg/5 ml, Bromheksin HCI 4 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde ve 6 yaşın üstündeki çocuklarda 3x5 ml (1ölçü kaşığı), 2-6 yaş arası çocuklarda ise 3x2.5 ml (1/2 ölçü kaşığı)'dır.

 

 

Endikasyonları:

Bronşiyal sekresyonun solunum yollarından kolaylıkla atılmasını sağlayan mukolitik bir ajandır. Trakea ve bronşların birlikte görülen iltihabi durumlarında, kronik bronşitlerde, amfizemli bronşitlerde ve bronşektazide, pnömokonyoz gibi akciğer hastalıklarında mukolitik ekspektoran olarak endikedir. Ayrıca bronkografiden sonra radyoopak maddenin solunum yollarından atılmasını kolaylaştırmak için, göğüs ameliyatlarından sonra hastanın rahatça kraşa çıkarabilmesini sağlamak için endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Bromheksin hidroklorür gastrik mukozal bariyerin devamlılığını bozabileceğinden gastrik ülserli hastalarda dikkatle uygulanmalıdır. Bütün diğer ilaçlar gibi hamilelerde ve süt veren annelerde zorunluluk olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Seyrek olarak gastrointestinal yan etkiler görülebilir, serum aminotransferaz değerlerinde geçici yükselmeler de yine seyrek olarak bildirilmiştir. Çok ender olarak baş ağrısı veya kabızlık yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Çeşitli antibiyotiklerin (eritromisin, amoksisilin, sefatizim, sefaleksin, oksitetrasiklin) bronşiyal sekresyon içerisine diffüzyonunu artırır. Bronşiyal sekresyonu inhibe eden ilaçlarla (atropin ve benzerleri) birlikte verilmesi önerilmez.