1ilaç

SİCORTEN Krem

Vitalis

 

Etken Madde(ler):

Halometazon 0.5 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1-2 kez yeterli miktarda hasta bölgeye sürülerek hafifçe ovulmalıdır. Kronik deri hastalıklarında (psoriasis veya kronik ekzema gibi) tedavi aniden kesilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Kortikosteroidlere yanıt veren çeşitli tipte ve farklı yerleşim gösteren enfekte olmamış enflamatuvar deri hastalıkları: Seboreik dermatit, kontakt dermatit, atopik dermatit, lokalize nörodermatit (lichen simplex cronicus), nummular ekzema ve psoriasis vulgarisin tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bakteriyel ve viral deri enfeksiyonları (piyodermi, su çiçeği, aşı sonrası deride döküntüler, herpes simpleks, herpes zoster gibi) mikotik deri hastalıkları, frengiye bağlı deri hastalıkları, deri tüberkülozu, rosacea, perioral dermatit, akne vulgaris , ülserleşmiş bölgeye uygulama, halometazon ve ayrıca etken maddeye aşırı duyarlılık ile göze uygulama kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Hastanın yaşı dikkate alınmaksızın uzun süreli tedaviden kaçınılmalıdır. İlacın kapalı pansuman şeklinde uygulanması sınırlı süre için yapılmalı ve uygulama küçük alanlarla sınırlandırılmalıdır. Fazla miktarda, geniş deri yüzeyine, uzun süreli ve kapalı pansuman şeklinde uygulanmasının gerektiği ender durumlarda hasta tıbbı gözetim altında tutulmalıdır. Yüze ve intertrigo gelişen alanlara (koltuk altı gibi) dikkatle ve sadece kısa süreli uygulanmalıdır. Adrenokortikal fonksiyon üzerine etki gibi sistemik yan etkisi kaydedilmemiştir. Bununla birlikte özellikle geniş deri alanlarına veya kapalı pansuman şeklinde uygulanacağı zaman bu risk göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklar daha fazla duyarlılık gösterdiğinden, 2 haftadan ve 2 yaşın altındaki bebeklerde 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Tedavi edilecek toplam bölge vücudun %10'unu aşmamalıdır. Çocuklarda kapalı pansuman şeklinde uygulanmamalıdır. Tedavi edilen yüzeyde enfeksiyon gelişirse, uygun bir antibakteriyel tedavi başlatılmalıdır. Konjunktivaya temas etmesinden kaçınılmalıdır. Gebelerde kullanımıyla ilgili bir bilgi yoktur. Gebelerde kullanılırken yarar/zarar ilişkisi dikkatle düşünülmelidir. Süte geçip geçmediği bilinmemektedir. Güvenlik nedeniyle emzirme sırasında dikkatli olunmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Uygulama yerinde bazen yanma hissi, kaşıntı, nadiren kuruluk, eritem, deri atrofisi, folikülit, akne ve püstül oluşumu görülmüştür. Şiddetli irritasyon veya duyarlılık gelişirse tedavi kesilmelidir.