1ilaç

TOCLASE Şurup

UCB

 

Etken Madde(ler):

Pentoksiverin HCl 7.5 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

200 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda; sabah 2-4 ölçek, öğle 2 ölçek, akşam 2-4 ölçek ve yatarken 2 ölçektir. 12 yaşın altındaki çocuklara sabah 2 ölçek verilir, öğle 1 ölçek, akşam 2 ölçek verilir. Bebeklerde sabah 1/2 ölçek, öğle 1/2 ölçek veya hiç verilmez, akşam 1/2 ölçek ve yatarken 1/2 ölçek verilir veya hiç verilmez. Yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda günlük doz 60-90 ml’ye kadar çıkabilir. Bebeklerde şekerli su veya meyva suyu ile kullanılabilir.

 

 

Endikasyonları:

Pentoksiverin, narkotik olmayan antitüssif bir ilaçtır. Öksürük refleksi üzerinde özgül bir etkisi vardır, ör., öksürük merkezinin aşırı uyarılmasını azaltır ve fonksiyonunu normale dönüştürür. Tahrişe bağlı öksürüklerin semptomatik tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Pentoksiverine veya içindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. Öksürük refleksinin bastırılmasının istenmediği astmatik ve hipersekresyonlu öksürüklerde pentoksiverin tercih edilmemelidir.

 

Uyarılar:

1 yaşından küçük çocuklarda solunum depresyonu yapabilir. Düzensiz nöbetleri olan bebek ve çocuklar pentoksiverin kullanımı sırasında yakından takip edilmelidir. Gebelerde, ilaç anne sütüne geçtiğinden emzirme döneminde ve 3 aydan küçük bebeklerdekullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren kusma, mide bulantısı ve diyare gibi gastrointestinal yan etkiler görülebilir. Deri reaksiyonları gibi bazı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Yüksek dozlarda, antikolinerjik etkiye bağlı olarak tükürük salgısında azalma olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Pentoksiverin MSS depresanlarının etkisini artırabilir.