1ilaç

POLİVİT-C Draje

Tripharma

 

Etken Madde(ler):

Vitamin B1 (Tiamin) 25 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 15 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 10 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 4 mcg, Vitamin C (Askorbik asit) 300 mg, Kalsiyum pantotenat 20 mg, Nikotinamid (Niasinamid) 50 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 draje içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz profilaktik amaçla 1 ve tedavi amacıyla 2-3 drajedir.

 

 

Endikasyonları:

Akut ya da ağır enfeksiyon hastalıkları, travmalar, ameliyattan önce ve sonra, uzun süren nekahatler, yorgunluk halleri, zehirlenmeler, aşırı sıcak ve soğuklarda uzun süre kalan kimseler, aftlı ve ülserli stomatitler (özellikle antibiyotik tedavisine bağlı olanların korunma ve tedavisinde), glossit ve cheilitislerde, kolit, ülseratif kolit, kronik enterit, steatore spru, Plummer-Vinson sendromu (demir tedavisiyle birlikte), emilim bozuklukları, atonik kabızlık, diyare, karaciğeri koruma tedavisi, ikter, epidemik hepatit, karaciğerin yağlı dejenerezansı, eksüdatif diyatez, kronik ekzema, nörodermatit, şua dermatozları, toksik ve ilaçlara bağlı dermatoz ve ekzema, akne, lupus erythematosus, füronküloz, lichen verrucosus, prurituslar, tırnak ve saçların kolay kırılma hali, cildin kuruluğu, pellagra, vevrit ve nevraljiler, zona, siyatik, enfeksiyöz veya toksik sinir bozuklukları, Korsakoff hastalığı, konjunktivit, blefarokonjunktivit, karanlığa intibak bozuklukları, fotofobide kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşiminde bulunan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

B12 vitamini eksikliğine bağlı görülen pernisiyöz anemi ve megaloblastik anemilerde kullanılmaz. Özel durum gösteren hastalarda ilave bir beslenme rejimine gerek duyulabilir. B2 vitamini idrarı sarıya boyar.

 

Yan Etkileri:

Çok seyrek olarak, özellikle yüksek dozlarda, duyarlı kişilerde allerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Parkinson tedavisinde, piridoksin, levodopanın etkisini azaltabileceğinden, Parkinson tedavisi gören hastalarda bu konu gözönünde bulundurulmalıdır.