1ilaç

MUCONEX Şurup

Tripharma

 

Etken Madde(ler):

Asetil sistein 200 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

Pediyatrik: 40 g granül içeren 100 ml'lik şişelerde., 60 g granül içeren 150 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Solunum yolu hastalıklarında artmış sekresyonu azaltmak ve atılımı kolaylaştırmak için: 2 yaşın altındaki çocuklarda 200 mg/gün, iki eşit dozda; 7 yaşına kadar olan çocuklarda 400 mg/gün, iki eşit dozda; 7 yaşından büyüklerde ve erişkinlerde 600 mg/gün bir defada veya üç eşit doza bölünerek 8-10 gün kullanılır. Parasetamol zehirlenmesinde antidot olarak; yükleme dozu 140 mg/kg, idame dozu 4 saatte bir 70 mg/kg kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Asetil sisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gastroduodenal ülser durumlarında, ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Mukomodifikatör bronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır.