1ilaç

MUCONEX Efervesan Tablet

Tripharma

 

Etken Madde(ler):

Asetil sistein 600 mg

 

Piyasa Şekilleri:

10 efervesan tablet içeren polipropilen tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler ve 14 Yaş Üzeri Çocuklar: Günde bir defa 1 tablet (600 mg asetilsistein) veya günde iki defa 1/2 tablet (300 mg asetilsistein) suda eritilerek içilir. 6-14 Yaş Arası Çocuklar: Günde 1 defa 1/2 tablet (300 mg asetilsistein) suda eritilerek içil

 

 

Endikasyonları:

Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Asetil sisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gastroduodenal ülser durumlarında, ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Mukomodifikatör bronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır.