1ilaç

RİCİPAN Emülsiyon

Toprak

 

Etken Madde(ler):

Hintyağı 64 g/120 g

 

Piyasa Şekilleri:

150 ml'lik cam şişe

 

Kullanım Şekli:

Kabızlığın düzenlenmesi için büyüklere günde 2 veya 3 kez birer çorba kaşığı; küçüklere birer tatlı kaşığı. İç organların net filminin elde edilmesi için, gece yatmadan önce şişenin tamamı içilir ve film çekimine kadar herhangi bir şey yenilmez. Lavmanlar için büyüklere 3 su bardağı suya 2 çorba kaşığı; küçüklereyse bu miktarın yarısı karıştırılarak verilir.

 

 

Endikasyonları:

Kabızlıkta ve barsakların bazı nedenler altında boşaltılması istendiğinde müshil amacıyla kullanılır. Küçük dozlarda laksatif, yüksek dozlarda laksatif-pürgatif etki gösterir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tetraklor etilen ve benzeri diğer yağda çözünebilir vermifüjlerle infestasyon tedavisinde kullanılmamalıdır. Vermifüjün absorpsiyonu dolayısıyla toksisitesini artırabilir.

 

Uyarılar:

Karın ağrısı, kolit, barsak tıkanması, mide bulantısı, kusma, akut karın ameliyatlarında, intestinal obstrüksiyonlarda, apandisit belirtilerinde kullanılmamalıdır. Gebelik ve menstrüasyon sırasında dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Yüksek dozda alındığında bulantı, kusma, karın ağrıları ve şiddetli ishale neden olabilir. Uzun süre ve sık kullanıldığında elektrolit kaybı ve bağımlılık yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminlerin absorbasyonunu azaltabilir.