1ilaç

PRENACID Göz Damlası

Teka Teknik

 

Etken Madde(ler):

Dezonid disodyum fosfat 0.25 %

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Her bir göze günde 3 defa 1-2 damla damlatılması önerilir. Açıldıktan sonra 30 gün içinde tüketilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Alerjik konjunktivit; skuamöz blefarit, lakrimal kanalın darlaşması nedeniyle oluşan konjunktivit, episklerit, tekrarlayan iritis, posterior segmentte oluşan iridosiklit gibi gözün adneks ve anterior segmentin enflamasyonunda kullanılır. Ayrıca, ameliyat ve travmadan sonra oluşabilen iltihabi durumlarda da etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Kortikosteroidler; oküler hipertansiyon, spesifik kemoterapötik bir ilaç eşliğinde kullanılması hariç akut herpes simpleks ve akut ülserasyon devresindeki diğer viral korneal hastalıklar; ilk devresi dahil (fluorescein testi+) ülserli keratit ile görülen konjunktivit; gözdeki mikozis ve tüberkülozda, hordeolumda kontraendikedir. Kortikosteroidler ile maskelenip daha kötüye gidebileceğinden herpetik ve cerahatli blefarit, akut cerahatli oftalmiyaz ve cerahatli konjunktivitde kontraendikedir. Viral herpetik keratitde kullanılmamalıdır. Topikal steroidler hasarlı dokunun iyileşmesinde gecikmeye neden oldukları ve dokunun enfeksiyona direncini azalttıkları için kornea lezyonları ya da abrazyonlarının bulunduğu durumlarda kullanılmamalıdır. Korneanın inceldiği durumlarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

Uyarılar:

Kortikosteroidlerin özellikle uzun dönemli tedavi uygulamaları göz içi basıncında artış ile sonuçlanabilir. Kortikosteroid tedavisinin 2 haftadan daha uzun süreceği durumlarda göz tonusunun kontrolü önerilmektedir. Kortikosteroidlerin kullanılması katarakt oluşumunu hızlandırabileceğinden uzun dönemli olarak kullanılmamalıdır. Korneal incelme ile birlikte olan patolojilerde tedavi sırasında dikkatli olunmalıdır. Bakteriyel, viral ve fungal konjunktivit olgularında topikal steroid uygulaması enfeksiyonun seyrini maskeleyebilir. Gebelik kategorisi C'dir.

 

Yan Etkileri:

Bazen ilaç kullanımına bağlı olarak yanma ve batma hissi meydana gelebilir.