1ilaç

DUPHASTON Tablet

Solvay

 

Etken Maddeler:

Didrogesteron 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Kısırlıkta, adetin 14-25. günleri arasında günde 2x5 mg (tedavi süresi en az peşpeşe olan 6 siklustur). Düşük tehdidinde, başlangıçta 40 mg daha sonra her 8 saatte bir 5-10 mg (tedavi süresi 1 haftadır). İtiyadi düşükte, siklusun 14-24. günlerinde günde 2x5 mg ve ilkahtan sonra hergün (tedavi süresi gebeliğin 20 haftasına kadardır). Dismenorede siklusun 5-25. günleri arasında günde 2x5-10 mg. Endometriyozda, siklusun 25. günleri arasında günde 2-3x5-10 mg. Adet düzensizliklerinde adetin başlamasını izleyen 11-25. günler arası günde 2x5 mg. Amenorede siklusun 1-25. günlerinde günde 2x5 mg.

 

 

Endikasyonları:

Endojen progesteron eksikliğinde kullanılır. Kısırlık, itiyadi düşükler, dismenore, endometriyoz, adet düzensizlikleri, düşük tehdidi, sekonder amenore ve fonksiyonel kanamalarda endikedir.

 

Yan Etkileri:

Gastrointestinal sistem şikayetleri görülebilir. İtiyadi düşükler ve düşük tehdidinde abortusun farkına varılmamasına ve ölü fetüsün gereksiz yere uterusta kalmasına neden olabilir. Progestatif ilaçlar akne, saçlarda yağlanma ve memelerde duyarlık oluşturabilir, karaciğer itrah fonksiyonunu azaltabilir, vaginada mukoza atrofisi, vaginit ve lökoreye neden olabilir.