1ilaç

TRİVASTAL 50 Retard Tablet

Servier

 

Etken Maddeler:

Piribedil 50 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük optimal doz yemeklerden sonra alınan 1 tablettir. Ağır olgularda günde 2 tablet uygulanabilir. Parkinson hastalığının tedavisinde günlük doz 3-5x1 tablettir.

 

 

Endikasyonları:

Bir dopamin agonisti olan piribedil, dopamin reseptörlerini ve serebral dopaminerjik yolları uyarır. Yaşlılığın patolojik entellektüel bozukluklarından ileri gelen semptomların tedavisinde (hafıza bozuklukları, dikkat ve konsantrasyon güçlükleri), alt ekstremitelerin kronik obliteran arteriopatilerine bağlı claudicatio intermittens'in tedavisinde (2. evre), parkinson hastalığının tedavisinde (özellikle tremorun ön planda olduğu formların tedavisinde tek ilaç olarak veya L-dopa tedavisi ile kombine olarak), yaşlıların işitme bozukluklarında ve iskemik retina hastalıklarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Kardiyovasküler kollaps ve akut miyokard infarktüsü varlığında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

İnsanlarda yeterli çalışmanın olmaması nedeniyle hamilelerde kullanılması önerilmez.

 

Yan Etkileri:

Bulantı kusma ve şişkinlik gibi hafif ve geçici gastrointestinal şikayetler nadiren bildirilmiştir. Bu belirtiler doz ayarlanması veya domperidon cinsi bir chemoreceptive trigger zone (CTZ) antagonisti verilmesiyle giderilebilir. Ayrıca, çok daha nadir olarak uykuya meyil ve ortostatik hipotasiyon vakaları da bildirilmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Dopamin antagonistleri ile birlikte kullanılmamalıdır.