1ilaç

İLİADİN Pediatrik Burun Spreyi

Santa Farma

 

Etken Maddeler:

Oksimetazolin HCl 0.25 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik doz ayarlı sprey ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Sadece 1-6 yaş arasındaki küçük çocuklara verilebilir; 1 yaşın altındaki bebeklerde kullanılmamalıdır. Sprey ihtiyaca göre günde bir kez, gerekiyorsa günde 2-3 defa uygulanır. Günde 3 defadan daha fazla uygulanmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Kronik nezle, soğuk algınlığı, sinüzit, saman nezlesi, alerjik veya infeksiyoz durumlarla oluşan burun tıkanıklıklarında endikedir. Burun açıcı özelliği ile burun operasyonlarından önce kullanılır. Kulak iltihabı olan hastalarda tıkalı olan östaki borusu girişini açar.

 

 

Kontrendikasyonları:

Oksimetazoline karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Önerilen miktardan daha sık kullanılmamalıdır. Hipertiroidizm, kalp hastalığı olan (angina dahil), hipertansiyon, ilerlemiş damar sertliği ve diyabet hastalarında kullanılmaz. MAO inhibitörü ile kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde güvenirliği tespit edilmemiştir.

 

Yan Etkileri:

Geçici olarak burun mukozasında batma, yanma, kuruluk ve aksırık görülebilir. Nadiren uzun süre kullananlarda etki azaldıktan sonra kronik kızarıklık, şişme ve nezle ile karakterize, reaktif hiperemiye bağlı tıkalı burun hissi duyulabilir. Bazen, hipertansiyon, sinirlilik, bulantı, başdönmesi, başağrısı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı veya refleks bradikardi gibi sistemik semptomatik etkilere neden olabilir.