1ilaç

LOCOİD Merhem

Santa Farma

 

Etken Maddeler:

Hidrokortizon-17-butirat 1 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde birkaç kez hastalıklı bölgeye sürülür.

 

 

Endikasyonları:

Kortikosteroidlere yanıt veren temas dermatiti, meslek ekzeması, nummüler-dejeneratif ve seboreik ekzemada, dishidrotik ekzemada, varikoz sendromda ekzema, çocuk ekzeması, nörodermit anal ekzema, atopik dermatit, lichen ruber planus, psoriasis, böcek sokmaları, güneş yanıkları gibi yerel tedaviye yanıt veren allerjik ve iltihabi deri hastalıklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Deri tüberkülozlarında, frengi özellikli deri hastalıklarında, viral enfeksiyonlarda (vaccina ve varicella dahil), mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Göze değdirilmemelidir. Bazı hastalar ve özellikle çocuklar, topikal kortikosteroidlerin oluşturduğu HPA (Hipotalamus-Hipofiz-Adrenal eksen) supresyonuna karşı daha duyarlıdır. Bu tip hastalarda topikal kortikosteroidler uzun süreler ve geniş yüzeyler halinde kullanılmamalı ve mümkünse tekrarlayan bandaj uygulamalarından kaçınılmalıdır. Lokal bir enfeksiyon varlığında tedaviye uygun bir antifungal veya antibakteriyel eklenmelidir. Deri kıvrımlarında, yüzde ve çocuklarda kısa süreli kullanılmalıdır. Kesin gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalı, eğer gerekiyorsa geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Dermokortikoidler genel olarak aşırı dozlarda uzun süre, vücutta geniş yüzeylere, zedelenmiş cilde uygulandıklarında, ayrıca kapalı bandaj uygulandığında absorpsiyonları artarak sistemik yan etkilere neden olabilirler. Ayrıca ciltte yanma, batma, folikülit, kuruluk gibi lokal reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Sistemik absorpbiyona bağlı olarak, fenitoin, barbitüratlar ve rifampisin ile birlikte kullanıldığında hidrokortizonun hepatik eliminasyonu hızlanabilir. Buna paralel olarak farmakolojik etkide azalma görülebilir. Antikoagülanlara yanıt azalabilir.