1ilaç

TETRAXIM Aşı

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Difteri toksoidi 30 IU/1 doz (0.5 ml), Tetanoz toksoidi 40 IU/1 doz (0.5 ml), Boğmaca aşısı (PT, FHA, Pertaktin) 58 mcg/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (Mahoney suşu) 40 DU/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (MEF-1 suşu) 8 DU/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (Saukett suşu) 32 DU/1 doz (0.5 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 enjektör içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Aşı intramüsküler yoldan uygulanmalıdır. Enjeksiyon bölgesi olarak bebeklerde uyluğun anterolateral kısmı ve 11-13 yaşlarındaki çocuklarda deltoid kası tercih edilmelidir. Öneri olarak; primer bağışıklamaya 2. aydan itibaren başlanır ve 1 ay aralıklarla 3 doz şeklinde devam edilir. Birincil aşılamadan bir yıl sonra, genellikle 16. ve 18. aylar arasında 1 enjeksiyon rapel doz uygulanır. Daha sonraki destek doz 11-13 yaşlarında yapılır. İlk aşılamada veya ilk rapel dozda, Haemophilus Influenza tip b konjuge aşısı ile rekonstite edilerek veya eş zamanlı olarak iki farklı enjeksiyon bölgesine uygulanabilir. Tetraxim için önerilen aşılama şemasında, uygulanması önerilen dozlardan herhangi birisinin eksik kalması durumunda, aşılama takvimine kaldığı yerden devam edilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

İki yaşına kadar olan çocuklarda difteri, boğmaca ve tetanoza karşı kombine ve aktif bağışıklık sağlamada kullanılır. Bağışıklık süresi difteri ve tetanoz için 5 veya 10 yıl ve boğmaca için 2-3 yıldır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Akut ateşli hastalıklarda kontrendikedir. SSS hasarı ve özellikle nöbetlerle birlikte görülen serebral bozukluklarda kullanılmamalıdır.