1ilaç

TETRACT-HIB Aşı

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Tetanoz proteinine konjuge Haemophilus influenzae Tip b polisakkariti 10 mg/1 doz (0.5 ml), Difteri toksoidi 30 IU/1 doz (0.5 ml), Tetanoz toksoidi 60 IU/1 doz (0.5 ml), Boğmaca bakterisi (inaktive) 4 IU/1 doz (0.5 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 flakon ve 1 doz'luk 1 enjektör içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

1 doz aşının 1 ya da 2 ay ara ile 3 kez uygulanmasını takiben primer aşılamadan 1 yıl sonra rapel doz uygulanır. Aşı, bacağın anterolateral bölgesine i.m. ya da s.c. yoldan uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Haemophilus influenzae tip b bakterisinin sebep olduğu menenjit, septisemi, epiglotit gibi invaziv enfeksiyonlara karşı ve difteri tetanoz ve boğmacaya karşı kombine korunma sağlamak amacıyla, 2 aylıktan itibaren uygulanması tavsiye edilir. Diğer Haemophilus influenza tiplerinden kaynaklanan hastalıklara karşı koruma sağlamadığı gibi başka kaynaklı menenjitlere karşı da koruma sağlamaz.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşı komponentlerinden herhangi birisine karşı hipersensitivite, geçmişte yaşanmış ensefalopati ve ilk enjeksiyondan sonra ağır komplikasyonlar durumunda kullanılmamalıdır. Ateş veya akut enfeksiyon halinde aşı uygulaması ertelenmelidir.

 

Yan Etkileri:

Diğer tüm aktif ürünlerde olduğu gibi bu aşı bazı kişilerde hafif veya daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunlar; konvülziyonlar ve daha önceki Boğmaca aşısının neden olduğu akut reaksiyonlardır.