1ilaç

TETRACOQ Aşı

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Difteri toksoidi 30 IU/1 doz (0.5 ml), Tetanoz toksoidi 40 IU/1 doz (0.5 ml), Boğmaca aşısı (PT, FHA, Pertaktin) 58 mcg/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (Mahoney suşu) 40 DU/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (MEF-1 suşu) 8 DU/1 doz (0.5 ml), Polio virüs (inaktif) (Saukett suşu) 32 DU/1 doz (0.5 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 enjektör içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Uygulama yeri; 2 yaşa kadar bebeklerde uyluk anterolateral bölgesi seçilebilir. İlk aşılama: 2 aylıktan itibaren tüm bebeklere en az 4 hafta, en çok 8 hafta arayla 3 doz aşı uygulaması önerilmektedir. Boğmacanın bebekler için ciddi bir tehlike olduğu ülkelerde DTB aşılaması mümkün olduğu kadar erken başlatılmalı, ilk doz 6. haftada ve takip eden dozlar 10 ve 14. haftada uygulanmalıdır. DTB aşısı etkin ve güvenli olarak diğer genişletilmiş bağışıklama programı aşılarıyla birlikte uygulanabilir. Primer aşılamanın tamamlanmasından bir yıl sonra uygulanan tek dozu takiben 5 yıl sonra 1 doz rapel uygulaması önerilir.

 

 

Endikasyonları:

İki yaşına kadar olan çocuklarda difteri, boğmaca ve tetanoza karşı kombine ve aktif bağışıklık sağlamada kullanılır. Bağışıklık süresi difteri ve tetanoz için 5 veya 10 yıl ve boğmaca için 2-3 yıldır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Akut ateşli hastalıklarda kontrendikedir. SSS hasarı ve özellikle nöbetlerle birlikte görülen serebral bozukluklarda kullanılmamalıdır.