1ilaç

SERUM ANTISCORPIONIQUE Serum

Sanofi Pasteur

 

Etken Madde(ler):

Leiurus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min), Androctonus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min), Buthus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min)

 

Piyasa Şekilleri:

1 ml'lik 1 ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Uygulanan doz hastanın klinik durumuna göre değişir. Çocuk ve erişkin dozu aynıdır. Olanakların elverişli olmadığı durumlarda 2 ampul hastalıklı bölgenin yakınına i.m. yolla uygulanmalıdır. Olanakların uygun olduğu durumlarda olgu ciddi ise 1/5-1/10 oranında serum fizyolojik (%0.9) ile dilüe edilen serum i.v. yolla uygulanır. 48 saatlik doz 4x1 ml ile 20x1 ml arasında değişmektedir. 2-8°C'de, dondurulmadan ve ışıktan uzak ortamlarda korunmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşayan Leiurus, Androctonus, Buthus türü akrepler tarafından sokulmuş hastaların tedavisi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

At kaynaklı anti-serumlar ile duyarlı hale gelmiş kişilere uygulanmaz.

 

Uyarılar:

At kaynaklı serumlara karşı aşırı duyarlığı olan kişilerin saptanması amacı ile tüm heterolog serum uygulanan kişilere Bedreska testi (0,1 ml serum s.c. yolla uygulandıktan sonra 15 dakika beklenir, 0,25 ml serum s.c. yolla uygulandıktan sonra 30 dakika beklenir) uygulaması önerilmektedir. Sonuçta herhangi bir sistemik veya lokal yan etki görülmez ise uygulama yapılmalıdır. Alerjik reaksiyon gösteren kişilere antihistaminik ve steroid ile birlikte uygulama yapılması önerilmektedir.

 

Yan Etkileri:

Heterolog serumların uygulanmasından sonra anaflaktik tipte aşırı duyarlılık reaksiyonu veya gecikmiş tipte aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Anafilaktik tipte aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişen kişilerde erken dönemde acilen uygun semptomatik tedaviye başlanılması gereklidir.