1ilaç

SİTRAKS Şurup

Sanofi-Synthelabo

Formüler > Enfeksiyonlar > Antihelmintikler > Askarisidler > Levamizol

 

 

Etken Madde(ler):

Levamizol HCl 40 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml

 

 

Kullanım Şekli:

Çocuklarda doz kilo başına 2.5 mg'dır. Tedavi dozu bir defada uygulanır. İkinci bir doza gerek duyulduğunda 1 hafta sonra aynı doz tekrarlanır.

 

 

Endikasyonları:

İmidazotiazol grubundan bir antihelmintiktir. Özellikle ascariasis (yuvarlak kurt enfeksiyonu) tedavisinde etkilidir. Etkili olduğu barsak kurtları; Ascaris lumbricoides, Necator americanus, Ancylostoma duodenale, Trichuris trichiura, Strongloides stercoralis ve Trichostronglius colubriformis'dir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşenlerden herhangi birine karşı önceden oluştuğu bilinen aşırı hassasiyet durumlarında kontrendikedir. İlerlemiş karaciğer, böbrek hastalıkları ve kan hastalıklarında levamizol uygulamasından kaçınılmalıdır.

 

Uyarılar:

Tedavi sırasında alkollü içki kullanılmamalıdır. Beraber görülen mikrofilaraemia olgularında geçici ateş meydana gelebilir. Hayvan çalışmalarında teratojenik etkisi olmadığı gösterilmiş ise de insan üzerinde yapılan yeterli bir çalışma ve bilgi bulunmadığı için hamilelikte özellikle ilk 3 ayında kullanılmamalıdır. Levamizol kullanılması gerektiğinde, yarar-zarar ilişkisi göz önüne alınmalıdır. Hafif ve geçici baş dönmesi sık görülmeyen bir yan etkidir. Araç veya cihaz kullanma kabiliyetine ilişkin herhangi bir uyarı yoktur.

 

Yan Etkileri:

Bulantı, kusma, karın ağrısı, böş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Tedaviden iki üç hafta sonra bir kaç hastada ansefalopatiye benzer bir sendroma rastlandığı rapor edilmiştir.