1ilaç

XATRAL Film Tablet

Sanofi-Synthelabo

 

Etken Maddeler:

Alfuzosin hidroklorür 2.5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 film tabletlik blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Önerilen doz günde 3 defa 1 tablettir. Alfuzosinin yaşlı (65 yaş üstündeki) hastalara reçete edilmesi sırasında bir önlem olarak, başlangıç dozu sabah 1 tablet, akşam 1 tablet olmalıdır. Bu doz klinik cevaba göre en çok günde 4 tablete (10 mg) kadar artırılabilir.

 

 

Endikasyonları:

Postsinaptik alfa adrenoseptörlerin selektif antagonistidir. Antihipertansif etkiye sahiptir. Benign prostat hiperplazisinin (BPH) belirli fonksiyonel semptomlarının tedavisinde özellikle; ameliyatın hangi nedenle olursa olsun ertelendiği vakalarda ve özellikle yaşlı hastalardaki, adenom semptomlarının şiddetlendiği ataklarda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddeye karşı aşırı duyarlılık, anamnezde ortostatik hipotansiyon mevcut olması ve diğer alfa blokerlerle birlikte kullanım durumunda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Doz çok yüksek olduğunda veya hipertansif hastalarda, uygulamayı izleyen saatlerde ortostatik hipotansiyon gelişebilir ve bundan önce baş dönmesi, bitkinlik ve terleme gibi uyarı semptomları görülebilir. Bu durumda hasta, semptomlar tamamen kayboluncaya kadar yatırılmalıdır. Bu etkiler geçicidir ve dozun azaltılmasından sonra tedaviye devam edilmesini genellikle engellemez. Hastalar, bu gibi olayların görülebilme olasılığı konusunda uyarılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Alfuzosin kullanan hastalarda en sık gözlemlenen yan etkiler: Gastrointestinal bozukluklar (bulantı, mide ağrısı, ishal), baş dönmesi, göz kararması veya baygınlık hissi, daha seyrek olarakta ağız kuruması, taşikardi, göğüs ağrısı, uyuşukluk, deride kızarma gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Kalsiyum antagonistleriyle birlikte kullanım: Şiddetli hipotansiyona yol açabildiğinden böyle bir kombinasyon kullanılmamalıdır. Kullanımla ilgili özel önlemler:- Alfa-blokerlere karşı aşırı duyarlığı olanlar- Alfuzosin antihipertansif etkiye sahip olduğundan, antihipertansif ilaç kullanmakta olan hastalara dikkatle verilmelidir. İlaç, koroner hastalarında tek başına kullanılmamalıdır; koroner yetmezliğe yönelik spesifik tedaviye devam edilmelidir.