1ilaç

PLEGICIL Damla

Sanofi-Synthelabo

 

Formüler > M.S.S > Psikozlar > Antipsikotik İlaçlar > Asepromazin Maleat

 

 

Etken Madde(ler):

Asepromazin maleat 3 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

10 damla 1 mg asepromazin maleat içerir. Yetişkinlerde, 3x20-30 damla; çocuklarda, 30 ay-5 yaş arası 2-5 damla/kg, 5-12 yaş arası 3x15-20 damla; yaşlılarda, 3x15-20 damla kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Major endikasyonu psikoz tedavisidir. Bunun yanında kusma ve bulantıda, hıçkırıkta, alkolik halüsinasyonlarda ve diğer nöropsikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılır. Manik durumlar, paranoya, şizofreni, ajitasyon, hostilite gibi psikozlarda kullanılır. Nöroleptik ajanların en büyük hedefi olan semptomlar hiperaktivite, halüsinasyonlar ve insomniadır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Komatöz durumlarda; yüksek doz SSS depresanı (alkol, barbitürat, narkotikler gibi) almış olanlarda ve kemik iliği depresyonu mevcut hastalarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Tedavi süresince alkol kullanılmamalıdır. Gebelere ve emzirenlere verilmemesi önerilir. Vasıta kullananların dikkatli olmaları gerekir. Uzun süre kullanıldığında tedavinin ilk 3 ayından sonra kan tahlilleri yapılması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Yüksek doz ve uzun süre kullanıldığında ekstrapiramidal belirtiler (diskinezi, parkinson sendromu), uyuşukluk ve sersemlik hali; kardiyovasküler etki olarak ortostatik hipotansiyon, taşikardi, ürtiker ve deri pigmentasyonu, agranülositoz, lökopeni , anemi ve ikter görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

SSS inhibitörleri ve alkolle karşılıklı etki artışına yolaçar. Barbitüratların, opium alkoloidlerinin sedatif ve hipnotik etkisini artırır. Amfetaminlerin stimülan etkisini azaltır. Hipotansiflerin etkisini potansiyelize eder.