1ilaç

BENZOLEKS Şurup

Sanofi-Synthelabo

 

Etken Maddeler:

Feniltoloksamin sitrat 8.33 mg/5 ml, Gliseril gayakolat (Gayafenesin) 50 mg/5 ml, Sodyum sitrat 53.67 mg/5 ml, Amonyum klorür 58 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

150 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 4-6x2 ölçek ve çocuklarda 4-6x1/2-1 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı, grip, faranjit, trakeit pnömoni, bronşit gibi akut ve kronik solunum yolu hastalıklarında gereken ekspektorasyonu temin etmede, bu hastalıklarla oluşan öksürüğün dinmesine yardımcı olarak, alerjik rinit, sigara ve silikoz gibi alerjik nedenlerle oluşan irritasyonları sakinleştirmede ve öksürüğü dindirmede kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçerdiği maddelerden birine karşı hassasiyeti olanlarda, MAO inhibitörü ilaç kullananlarda ve glokomlu hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Dikkatsizlik ve uyuşukluk oluşturabileceğinden, motorlu araç kullananlar, tehlikeli iş ve aletlerle çalışanların yüksek dozlarda kullanmamaları gereklidir. Alkol ve trisiklik antidepresan ilaçlarla birlikte alındığında MSS etkileri artar. Süt veren annelerin, doktor gerek görmedikçe kullanmaları önerilmez.

 

Yan Etkileri:

Feniltoloksamin yüksek dozlarda sersemlik, görme bulanıklığı, kusma, taşikardi, ağız kuruluğu ve uyuklama gibi yan etkilere neden olabilir.