1ilaç

SAMSON Şurup

Şanlı

 

Etken Maddeler:

Ferri amonyum sitrat 107.7 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

200 ml'lik şişe

 

Kullanım Şekli:

Büyüklere 2-3 mg/kg/gün hesabıyla günde 3 doza bölünmüş olarak, 2-12 yaş arasındaki çocuklara 3 mg/kg/gün hesabıyla günde 3-4 doza bölünmüş olarak verilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Demir gereksiniminde kullanılır. Kronik hemoraji, gebelik, menstürasyondaki fazla kanama, nekahat, malabsorbsiyon ve demir eksikliğine bağlı anemilerde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Demir eksikliği olmayan anemilerde kullanılmamalıdır. Demir emilimi bozukluğu hemoglobinopatisi (hemokromatosis ve hemosiderosis) ve gastrointestinal sistem hastalığı olanlarda (örn. peptik ülser, ülseratif kolit, pankreatit) kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Demir kalın barsakta sülfür haline geçerek feçesi siyaha boyar. Bu nedenle sindirim kanalında kanama olduğu şüphesine kapılmaması için hasta uyarılmalıdır. Gebelerde aşırı demir alınması teratojen etkiye neden olabilir

 

Yan Etkileri:

Oral demir tedavisinde bazan kusma ve ishal, yüksek dozlarda alındığında mide ve duodenumda yapabileceği etkiye bağlı olarak hematemez oluşturabilir. Bu etkileri önlemek için müstahzarlar yemek arasında veya yemekten hemen sonra alınmalıdır. Demir eksikliği bulunmayan anemilerin demirle tedavisinde, demir eksikliğine bağlı anemilerdeyse yüksek dozda veya uzun süre kullanımı kronik intoksikasyona neden olabilir. Hemosideroz görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Magnezyum trisilikat ve karbonat gibi antasitler, süt, çay demir tuzlarının emilimini azaltır. E vitamini de demirli müstahzarlarla birlikte verilmemelidir. Tetrasiklin ve demirli müstahzarların birlikte verilmesi gerekiyorsa ilaçlar iki saat arayla alınmalıdır.