1ilaç

DORSİLON Tablet

Sandoz

 

Etken Madde(ler):

Mefenoksalon 200 mg, Asetaminofen (Parasetamol) 450 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz tok karnına alınan erişkinlerde 3-4x1-2 tablet ve 6-15 yaş arası çocuklarda 3-4x1/2 tablettir.

 

 

Endikasyonları:

Bel, sırt ve boyun kaslarının spazmlı ağrıları, lumbago, siyatik, tortikoliz, ağrılı kas spazmları, servikal ve lomber diskopatiye veya spondilartroza bağlı ağrılı sendromlar, romatizmal ağrılar, osteoartrit, miyozit, kırık, çıkık, burkulma, strese bağlı ruhsal gerginlikle beraber görülen ağrılarda ve çeşitli kas spazmlarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İlaca karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Mefenoksalona akut intermittent porfirili hastalarda kullanılmamalıdır. Epilepsili hastalarda konvulsiyonlara yol açabilir.

 

Uyarılar:

Sedasyona ve baş dönmesine yol açabildiğinden ilacı kullanan hastaların araç kullanmamaları önerilir. Hamilelerde kullanım güvenilirliği kanıtlanmadığından kullanılmamalıdır. Kronik karaciğer hastalarında eliminasyon süresi uzar.

 

Yan Etkileri:

Aç karnına alındığında hafif bulantı yapabilir. Sedasyona yol açabilir. Daha duyarlı kişilerde nadiren kusma, hafif baş dönmesi ve allerjik deri döküntüleri görülebilir. Kan rahatsızlıkları, agranülositoz, eozinofili, trombositopeni ve aplastik anemi bildirilmiştir. Hipotansiyon,taşikardi kardiyak ritm bozuklukları görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Monoaminoksidaz inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Antihistaminikler, barbitüratlar ve alkolün etkilerini potansiyelize eder.