1ilaç

TEMETEX Fort Merhem

Roche

 

Etken Maddeler:

Diflukortolon valerat 0.3 %

 

Piyasa Şekilleri:

10 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Genellikle günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde sürülür. Klinik belirtilerde iyileşme görüldüğünde günde 1 kez uygulama yeterli olmaktadır. Çocuklarda doz, etkili olan asgari miktarlarda sınırlı tutulmalı, uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Topikal kortikosteroid tedavisine yanıt veren kontakt ekzema; mesleki ekzema; basit, nummuler (mikrobiyal), dejeneratif ve seboreik ekzema; dishidrotik ekzema; varikoz durumlardaki ekzema (ülserlere uygulamadan kaçınılmalıdır); anal ekzema; çocuklardaki ekzemalar; nörodermatit (endojen ekzema, atopik dermatit); psoriasis; lichen planus ve lichen planus verrucosus; lupus erythematosus (kutanöz tipi); birinci derece yanıklar, güneş yanığı ve böcek sokmalarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tüberkülotik, sifilitik lezyonlar veya viral hastalıklar bulunduğunda (vaccina, çiçek ve su çiçeği) kullanılmamalıdır. Canlı aşıların uygulaması sırasında kullanılmamalıdır. Etken maddeye karşı duyarlılığı bilinenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Bakteri veya mantarlarla enfekte olan deride ek bir spesifik terapi gereklidir. Gözlerde kullanılmamalıdır. İrritasyon görüldüğü takdirde topikal kortikosteroid tedavisi durdurulmalı, uygun olan başka bir tedaviye geçilmelidir. Duyarlı kişilerde aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir. Topikal kortikosteroidlerin gebelikte, özellikle ilk üç ayında aşırı olarak; uzun süre, fazla miktarda kullanılmasından kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Vücudun %10'dan fazla bir bölümünde ve/veya 4 haftadan uzun bir süre uygulandığında, özellikle kapalı pansuman kullanılmaktaysa birtakım lokal yan etkiler görülebilir. Deride atrofi, telanjiektazi, çatlaklar, akne oluşumu, eritem, irritasyon, sekonder enfeksiyon, ayrıca absorpsiyonun artmasına bağlı olarak sistemik yan etkiler (adrenal supresyon dahil) görülebilir.