1ilaç

BITERAL Vajinal Tablet

Roche

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Metranidazol ve Tinidazol > Ornidazol

 

 

Etken Madde(ler):

Ornidazol 500 mg

 

Piyasa Şekilleri:

3 vajinal tablet

 

 

Kullanım Şekli:

Trikomonazis tedavisinde tek dozluk ve beş günlük tedavi seçenekleri vardır. Birinci seçenekte tek dozluk tedavide akşamları 6 oral tablet veya 5 günlük tedavide sabah 2 oral, akşam 2 oral yatmadan önce 1 vajinal tablet; ikinci seçenekte, tek dozluk tedavide 4 oral tablet+1 vajinal tablet yatmadan önce ya da 5 günlük tedavide sabah ve akşam 2'şer oral tablet. Reenfeksiyondan korunmak için hastanın eşi de 1. seçenekteki aynı oral dozu kullanır. Vajinal tabletler ağızdan alınmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Kadınlarda (ve erkeklerde) Trichomonas vaginalis'e bağlı genitoüriner enfeksiyonlar; vulvovajinit, vajinit, üretrit, bartolinit, servisit ve balanit, prostatitin tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Ornidazole karşı hipersensitivite gösterenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Santral sinir sistemi hastalığı olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Değişik deneklerle yapılan yaygın çalışmalarda ilaç herhangi bir teratojenik veya fetotoksik etki göstermemiştir. Bununla birlikte, prensip olarak ornidazol kesinlikle gerekli değilse gebeliğin ilk 3 aylık döneminde verilmemelidir. Duyarlı kişilerde aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir.

 

Yan Etkileri:

Genellikle iyi tolere edilir. Baş dönmesi, baş ağrısı ve gastrointestinal rahatsızlıklar, ciltte kızarıklık, kas zayıflığı, sersemlik gibi hafif yan etkiler görülebilir. Nadiren yalnız duyusal veya duyusal ve motor periferik nöropati gözlenmiştir. Ayrıca tremor, rigor koordinasyon bozukluğu ve bilinç azalması gibi SSS bozuklukları da bildirilmiştir. Bazı olgularda da cilt reaksiyonları gözlenmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Kumarin tipi oral antikoagülanların etkisini potansiyalize eder. Antikoagülanın dozu bu doğrultuda ayarlanmalıdır. Ornidazol verküronyum bromürün adale gevşetici etkisini uzatır.