1ilaç

KOMPENSAN Tablet

Pfizer

 

Etken Maddeler:

Dihidroksialüminyum sodyum karbonat 340 mg

 

Piyasa Şekilleri:

60 tablet, 24 tabletlik ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Önerilen doz günde 4 defa 1-2 tabletdir. Tabletler iyice çiğnenmeli ve sonra yutulmalıdır. Çiğnenmeden bütün olarak yutulması, istenen etkiyi büyük ölçüde azaltır.

 

 

Endikasyonları:

Hiperasidite ile kendini gösteren mide rahatsızlıklarının (mide yanması, aside bağlı hazımsızlık, mide ekşimesi) semptomatik olarak giderilmesinde endikedir. Ayrıca mide ve duodenum ülserleri ile birlikte olan hiperasiditenin ve reflu özofajit'inin tedavisinde kullanılabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bu etken maddeye karşı aşırı hassasiyeti bilinen hastalarda kontrendikedir. Böbrek harabiyeti olanlarda ve tuz diyeti yapanlarda kullanılmamalıdır. Hipofosfatemili hastalar tarafından kullanımı alüminyum tuzlarının fosfat bağlayıcı etkileri nedeniyle kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süreli kullanımında hipofosfatemi, anoreksi, bitkinlik, kas güçsüzlüğü ve osteomalasiye sebep olabilir. Hamile ve emziren annelerde ancak kesin olarak gerekliyse ve doktora danışılarak kullanılmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez. Kronik böbrek fonksiyon yetmezliği olan hastalarda hiperaluminemi oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Günde sekiz tablet tedavi etkisi için yeterlidir. Daha fazla alınmasına gerek yoktur.

 

Yan Etkileri:

Yüksek dozlarda ve barsak motilitesi azalmış, dehidratasyonlu veya sıvı kısıtlaması olan hastalarda konstipasyon bildirilmiştir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda sistemik alüminyum yan etkileri (mizaç değişmeleri veya mutad dışı yorgunluk gibi) görülebilir. Uzun süreli ve yüksek doz kullanım, asid-baz dengesinde bozulmaya yol açabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Beraberce verildiklerinde, tetrasiklin antibiyotiklerinin absorbsiyonunu azaltabilir.