1ilaç

GYNO-TROSYD Vajinal Tablet

Pfizer

 

Etken Maddeler:

Tiokonazol 100 mg

 

Piyasa Şekilleri:

3 vajinal tablet içeren aplikatörlü ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Belirlenen tedavi süresince her gece yatarken bir defa, beraberce verilen aplikatörü kullanarak tatbik edilmelidir. Az akıntı olan vajinal kandidiaz'da tablet yerine tercihen krem uygulanmalıdır. GYNO-TROSYD 3, 6 veya 14 gün kullanıldığında şifayı temin eder. İlk tedavi kürüyle salah bulan fakat tam şifa görülmeyen hastalarda 3 günlük kürün tekrarlanması etkili olabilir. Bütün GYNO-TROSYD preparatları, tercihen regl devresi dışında, vagina içersine derin bir şekilde tatbik edilmelidir. En rahat kullanım gece uykudan önce tatbik edilmesiyle sağlanabilir.

 

 

Endikasyonları:

Tiokonazol in vitro mayalara ve diğer funguslara karşı fungisid etkilidir, ayrıca stafilokok ve streptokok dahil gram pozitif organizma türlerine; Gardnerella vaginalis, Bacteroides türleri ve Trichomonas vaginalis'e karşı etkinlik gösterir. Klinik çalışmalarda tiokonazol, Candida albicans, diğer Candida türleri ve Torulopsis glabrata gibi vajinal maya enfeksiyonlarının ve Trichomonas vaginalis'e bağlı vaginal enfeksiyonların lokal tedavisinde etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İmidazol grubu antifungal ajanlara aşırı duyarlılık göstermiş kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Her yeni ilaç gibi gebe kadınlarda yapılmış yeterli ve tam kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır. Gebelikte sadece beklenen yararın fetüse muhtemel riskten fazla olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bu ilacın insan sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Pek çok ilaç insan sütüne geçtiği için kullanımı sırasında emzirmeye ara verilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Bazı hastalarca tedavi sırasında geçici ve hafif lokal irritasyon semptomları bildirilmiştir. Yanma hissi ve kaşıntı en sık görülen yan etkilerdir. Nadiren irritasyon, akıntı, vulvar ödem, vajinal ağrı, vajinal kuruluk, ağrılı ve sık idrara çıkma şikayetleri bildirilmiştir.