1ilaç

MOVICOL Saşe

PMP Limited

 

Etken Madde(ler):

Polietilen glikol 13.125 g/saşe

 

Piyasa Şekilleri:

20 saşe

 

Kullanım Şekli:

Kronik konstipasyon: Uzun süreli kullanımı önerilmez. Gerektiğinde tekrar edilebilecek olsa bile kabızlığın Movicol ile tedavisi normal koşullarda 2 haftalık bir süreyi geçmez. Erişkinlerde: Bölünmüş dozlarda günlük 2-3 saşe. Yaşlılarda: Başlangıç için günde 1 saşe. Dışkı tıkacı: Dışkı tıkacının tedavisi 3 günü geçmez. Erişkinler ve yaşlılarda: Tümü 6 saatlik bir sürede alınmak üzere günlük 8 saşe. Her iki durumda çocuklarda kullanılmamalıdır. Kardiyovasküler fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dışkı tıkacı dozu 1 saatlik sürede 2 saşeden fazla alınmayacak şekilde bölünmelidir. Her saşe 125 ml suda eritilerek kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Kronik konstipasyonun tedavisinde kullanılır. Batın ve rektumun fiziksel muayenesinde tesbit edilen rektum ve/veya kolonun dışkı ile dolduğu refrakter kabızlık olarak tanımlanan dışkı tıkaçlarının da çözülmesinde etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İntestinal perforasyon veya bağırsak duvarının yapısal ya da fonksiyonel bozukluklarına bağlı tıkanmalar, ileus, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve toksik megakolon gibi ciddi enflamatuvar ile polietilen glikole karşı bilinen aşırı duyarlılık durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Hastalarda ödem, nefes darlığı, giderek artan halsizlik, dehidrasyon ve kalp yetmezliği gibi sıvı/elektrolit dengesizliğini işaret eden semptomlar görülürse tedavi derhal durdurularak elektrolitler ölçülmeli ve semptomlar tedavi edilmelidir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

Barsak kanalı içeriğinin artmasına bağlı olarak abdominal distansiyon, ağrı, borborjizm ve bulantı görülebilir. Alerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Polietilen glikol alkolde çözünen, suda çözünmeyen ilaçların çözünürlüğünü artırır.