1ilaç

OTOMYGEN Kulak Damlası

Osel

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Aminoglikozidler > Gentamisin

 

 

Etken Madde(ler):

Gentamisin sülfat 0.3 %

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik damlalıklı şişe

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz 4-5x1-2 damladır.

 

 

Endikasyonları:

Gözün dış bölümü ile ona bağlı organların ve dış kulak yolunun duyarlı bakterilerle oluşan enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir. Oftalmoloji: Konjunktivit, keratit, keratokonjunktivit, kornea ülserleri, blefarit, blefarokonjunktivit, akut meibomianit ve dakriyosistit. Otoloji: Dış kulak yolu enfeksiyonları, dış kulak yolu enfekte egzamaları gibi duyarlı bakteriler ile oluşan enfeksiyonların topikal tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Gentamisin veya diğer aminoglikozidlere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Subkonjunktival olarak enjekte edilmemeli veya gözün ön kamarası içine doğrudan verilmemelidir. Fungal ve viral enfeksiyonlar için kullanılmamalıdır. Kulak zarında delinme mevcut ise kulağa uygulanmamalıdır. Topikal antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı mantarlar gibi duyarsız mikroorganizmaların aşırı çoğalmasına neden olabilir. Bu durumda veya herhangi bir irritasyon ya da aşırı duyarlılık belirtisi görülmesi halinde preparatın kullanımına son verilip uygun bir tedavi yapılmalıdır. Uygulanan doz ve uygulama sonrasında gentamisin absorbsiyonu çok düşük olduğundan gebeler ve emziren anneler tarafından kullanılabilir.

 

Yan Etkileri:

Etken maddeye veya bileşenlere aşırı duyarlılığı olanlarda kaşınma, kızarıklık, şişme veya diğer irritasyon belirtileri görülebilir veya tedaviye başlamadan önce enfeksiyon nedeniyle gözde mevcut olan kaşınma, kızarıklık, yanma ve şişme gibi enflamasyon belirtileri gentamisin göz damlasının uygulanmasından sonra kişiye ait duyarlılık derecesine bağlı olarak artabilir. Şikayetler devam ederse ilacın kesilmesi gerekebilir.