1ilaç

ROZA Jel

Orva

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Metranidazol ve Tinidazol > Metronidazol

 

 

Etken Madde(ler):

Metronidazol 0.75 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüp

 

 

Kullanım Şekli:

Günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere hastalıklı bölgeye uygulanır. Tedavi edici sonuçlar 3 ila 9 haftalık kullanım sonunda alınmaktadır.

 

 

Endikasyonları:

Bütün rosacea türlerine karşı, özellikle rosacea papulosa, rosacea pustulosa, rosacea erythematosa ve rosacea tipi dermatozlara karşı endikedir. Tetrasiklin tedavisine direnç gösteren rosacea papulo-pustulosa türlerine karşı çok iyi sonuçlar alınmıştır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Metronidazol veya üreye karşı aşırı duyarlılık gösterenlerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Topikal metronidazol hematolojik açıdan risk oluşturmamasına rağmen, geçmişte dsycrasia (kanla ilgili) görülmüş olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Gözle temasından kaçınılmalıdır. Lokal irritan etki görüldüğünde kullanım sıklığı azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Metronidazol uygulamasından sonra deride hafif kuruluk, yanma ve batma seyrek de olsa görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Sistemik metronidazol oral antikoagülanların etkisini potansiyalize ederek protrombin zamanını uzatır. Topikal uygulama sonucu absorbe olan miktar minimal olmasına rağmen, oral antikoagülan tedavisi görenlerde dikkatle kullanılmalıdır. Oral yoldan kullanılan metronidazol müstahzarlarının kumarin ve varfarinin antikoagülan etkilerini potansiyalize ederek protrombin zamanını uzattıkları saptanmıştır.