1ilaç

NURİTREX B12 Depot Depot Ampul (Üretilmiyor)

Organon

 

Etken Madde(ler):

Vitamin B1 (Tiamin) 40 mg/2 ml, Vitamin B2 (Riboflavin) 14 mg/2 ml, Vitamin B6 (Piridoksin) 10 mg/2 ml, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 6 mcg/2 ml, Nikotinamid (Niasinamid) 80 mg/2 ml, Dekspantenol (D-pantenol) 10 mg/2 ml, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 1 mg/2 ml

 

Piyasa Şekilleri: (Üretilmiyor)

B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, Nikotinamid içeren 2 ml'lik 3 liyofilize, Dekspantenol, B12 vitamini içeren 2 ml'lik 3 eritici toplam 6 depot ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Her iki ampul aynı enjektöre çekilerek derin i.m. şekilde, başlangıçta günde bir ampul ve daha sonra 1-2 ampul olarak uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Akut ya da ağır enfeksiyon hastalıkları, travmalar, ameliyattan önce ve sonra, uzun süren nekahatler, yorgunluk halleri, zehirlenmeler, aşırı sıcak ve soğuklarda uzun süre kalan kimseler, aftlı ve ülserli stomatitler (özellikle antibiyotik tedavisine bağlı olanların korunma ve tedavisinde), glossit ve cheilitislerde, kolit, ülseratif kolit, kronik enterit, steatore spru, Plummer-Vinson sendromu (demir tedavisiyle birlikte), emilim bozuklukları, atonik kabızlık, diyare, karaciğeri koruma tedavisi, ikter, epidemik hepatit, karaciğerin yağlı dejenerezansı, eksüdatif diyatez, kronik ekzema, nörodermatit, şua dermatozları, toksik ve ilaçlara bağlı dermatoz ve ekzema, akne, lupus erythematosus, füronküloz, lichen verrucosus, prurituslar, tırnak ve saçların kolay kırılma hali, cildin kuruluğu, pellagra, vevrit ve nevraljiler, zona, siyatik, enfeksiyöz veya toksik sinir bozuklukları, Korsakoff hastalığı, konjunktivit, blefarokonjunktivit, karanlığa intibak bozuklukları, fotofobide kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşiminde bulunan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

B12 vitamini eksikliğine bağlı görülen pernisiyöz anemi ve megaloblastik anemilerde kullanılmaz. Özel durum gösteren hastalarda ilave bir beslenme rejimine gerek duyulabilir. B2 vitamini idrarı sarıya boyar.

 

Yan Etkileri:

Çok seyrek olarak, özellikle yüksek dozlarda, duyarlı kişilerde allerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Parkinson tedavisinde, piridoksin, levodopanın etkisini azaltabileceğinden, Parkinson tedavisi gören hastalarda bu konu gözönünde bulundurulmalıdır.