1ilaç

SUSTANON 250 Ampul

Organon

 

Etken Madde(ler):

Testosteron propiyonat 30 mg, Testosteron fenpropionat 60 mg, Testosteron izokaproat 60 mg, Testosteron dekanoat 100 mg

 

Piyasa Şekilleri:

1 ml'lik 1 ampul

 

Kullanım Şekli:

Üç haftada bir 1 ampul derin i.m. olarak uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Testosteron gereksiniminde kullanılır. Erkekte hipogonadizme bağlı bozukluklarda, testosteron yerine koyma tedavisi örneğin: Kastrasyon sonrası önikoidizm, hipopituitarizm, endokrin nedenli empotans, erkek klimakteryumu semptomları (örn. libido azalması, zihinsel ve fiziksel aktivitede gerileme), spermatogenez bozukluklarına bağlı belli enfertilite olguları ve ayrıca androjen yetmezliğine bağlı osteoporozda testosteron tedavisinde endike olabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Şüphe edilen veya bilinen prostat ve meme kanserinde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Androjene bağlı yan etkiler belirdiğinde tedavi kesilmeli ve belirtilerin kaybolmasından sonra, daha düşük dozla yeniden başlanmalıdır. Androjenler bazan su ve tuz tutulmasına neden olduklarından latent ya da belirgin kalp yetmezliği, böbrek disfonksiyonu, hipertansiyon, epilepsi ya da migren olguları (veya özgeçmişlerinde bu durumları tanımlayanlar) dikkatle izlenmelidir. Erkek çocuklarda, puberte öncesi, erken epifiz kapanması ya da erken cinsel gelişmeyi önlemek için, androjenler dikkatle kullanılmalıdır. Proteine bağlı iod (PBI) değerinde klinik önemi olmayan bir düşüş görülebilir.

 

Yan Etkileri:

Priapismus gibi aşırı cinsel uyarı belirtileri, puberte öncesi, erkek çocuklarda, erken cinsel gelişme, ereksiyonların sıklaşması, penis büyümesi ve erken epifiz kapanması, oligospermi ve ejakulatuar hacim azalması, vücutta tuz ve su tutulması, gibi yan etkiler görülebilir.