1ilaç

TUROPTİN Göz Damlası

Novartis

 

Etken Madde(ler):

Metipranolol 3 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz 2x1 damladır.

 

 

Endikasyonları:

Oküler hipertansiyon ve kronik geniş açılı glokom durumlarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Metipranolole karşı aşırı duyarlılık, bronşiyal astım, kronik tıkayıcı akciğer hastalıkları, kalp yetmezliği, II. ve III. derecede atriyoventriküler blok, bradikardi ve korneanın beslenme bozukluklarında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Özellikle keratokonjunktivitte, dikkatli bir kontrol gerektirir, çünkü oluşabilecek korneal mikrolezyon semptomları gizlenebilir. Kontakt lens gözde takılı damlatılmamalıdır. Dar açılı glokoma bağlı göz içi basıncının düşürülmesi için kullanılacaksa, miyotik ile birlikte kullanılmalıdır. Çocuklarda ve hamilelerde incelenmemiştir. Bu nedenle dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Her tedavi başlangıcında gözde iritasyon, bazen de baş ağrısı olabilir. Nadir hallerde, özellikle %0.6 lık yüksek konsantrasyon kullanılıyorsa, granülomatöz üveitis anterior görüldüğü bildirilmiştir. Nadiren alerjik reaksiyon görülmektedir. Miyotiklere alışık olmamadan dolayı az, geçici midriyazis görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Aynı anda sistemik betareseptör bloke edici alınırsa, etkisinde azalma olabilir. Oral betareseptör blokerleri alınıyorsa, göz içi basıncı yeniden kontrol edilmelidir.