1ilaç

VOLTAREN Ophtha Göz Damlası

Novartis

 

Etken Maddeler:

Diklofenak sodyum 1 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler: a) Oküler cerrahi ve komplikasyonları: Ameliyat öncesi: Ameliyattan önce 3 saat içinde en fazla 5 kez 1 damla. Ameliyat sonrası: Ameliyattan sonra başlangıçta 3 kez 1 damla sonra gerekli olduğu müddetçe günde 3-5 kez 1 damla. b) Ağrı ve fotofobinin önlenmesi, post-travmatik enflamasyon: Günde 4-6 defa birer damla. Ağrı, cerrahi müdahaleye (refraktif cerrahi gibi) bağlı ise, ameliyattan bir saat önce 1 veya 2 damla, müdahaleden sonraki 15 dakika içinde 1 veya 2 damla ve ondan sonraki 3 gün 4 ila 6 saatte bir 1 damla damlatılır. Çocuklarda spesifik bir çalışma yapılmamıştır.

 

 

Endikasyonları:

Katarakt ameliyatı esnasında operatif miyozisin engellenmesi, katarakt ameliyatı ve diğer cerrahi müdahalelerde ameliyat sonrası enflamasyon, katarakt lens ekstraksiyonu ve intraoküler lens implantasyonu ile ilişkili kistoid maküler ödemin ameliyat öncesi ve sonrası profilaksisinde endikedir. Travmaya bağlı enflamasyon: Nüfuz eden ve etmeyen incinmeler (lokal antienfektif tedavi ile birlikte). Oküler ağrının ve fotofobinin giderilmesinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Kontakt lens takılı durumda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Bazı nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar trombosit agregasyonunu etkileyerek kanama zamanını uzatabilir. Oküler uygulanan antienflamatuvar ilaçlar oküler cerrahi sırasında göz dokularına kanama yapabilirler. Diklofenak sodyumlu göz damlasının gebelerde kullanımı ile ilgili yeterli klinik çalışmalar yoktur. Ancak beklenen yarar olası zarardan daha fazla ise gebelerde kullanılmalıdır. Emziren annelerde mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanımı hakkında henüz yeterli çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

İlacın topikal uygulamasını takiben geçici yanma hissi, keratitis ve göz içi basıncında artma olabilir. Sistemik yan etki olarak kusma ve bulantı görülmesi çok nadirdir.