1ilaç

TAVEGYL Tablet

Novartis

 

Etken Maddeler:

Klemastin 1 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklara sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce (12 saatte bir) alınmak üzere 1 tablet, inatçı olgularda günde 6 tablete kadar çıkılabilir. 6-12 yaş arası çocuklara sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatarken 1/2-1 tablet verilir.

 

 

Endikasyonları:

Antihistaminik ve antiprüritik etkilidir. Saman nezlesi diğer allerjik rinopatiler, ürtiker, deri reaksiyonları, ilaç ve gıda allerjileri, pruritus ve kaşıntı dermatozlar, akut ve kronik ekzema ve temas ekzemasında yardımcı olarak, böcek sokmaları ve ısırmalarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Klemastin veya diğer benzer kimyasal yapıdaki antihistaminiklere aşırı duyarlılıkta ve alt solunum yolu hastalıklarına ait semptomların (astım dahil) tedavisinde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Sedatif etki gösterebilir. Bu nedenle, araba veya makine kullanan kişilerin ilacı kullanmamaları ya da ilacı aldıklarında bu tür dikkat gerektiren işler yapmamaları yerinde olur. Bütün ilaçlarda olduğu gibi mutlak gereksinme olmadıkça gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır. 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Antihistaminikler intraoküler basınç artışı, hipertiroidizm, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon ve safra kesesi obstrüksiyonu olan vakalarda dikkatli kullanılmalıdır. Glokomda, amfizem veya kronik bronşit gibi solunumun problemi olduğu durumlarda, prostat bezinin büyümesine bağlı olarak gelişen idrara çıkma zorluğunda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

En sık görülen yan etkisi, geçici sersemlik halidir. Sedasyon, yorgunluk, ağız kuruluğu , özellikle çocuklarda MSS stimülasyonu, başağrısı, başdönmesi, kabızlık, döküntüler, bulantı, idrara sık çıkma, idrar yapmada zorluk, üriner retansiyon, bronşiyal sekresyonun yoğunlaşmasına bağlı solunum zorluğu görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antihistaminikler, hipnotiklerin ve alkolün etkisini güçlendirirler. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerini güçlendirir ve uzatırlar.