1ilaç

OTRIVINE Pediyatrik Burun Spreyi

Novartis

 

Etken Maddeler:

Ksilometazolin hidroklorür 0.5 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik doz ayarlı polietilen şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Bebekler ve 6 yaşına kadar olan çocuklar: Her bir burun deliğine günde 1 ya da 2 defa (her 8-10 saatte bir) 1 uygulama yeterlidir; günlük toplam uygulama sayısı 3'ü geçmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Rinit ya da sinüzitlerin neden olduğu nazal konjesyonun giderilmesinde; soğuk algınlığında (burun tıkanıklığını gidermek ve önlemek amacı ile); paranazal sinüslerin hastalıklarında (sinüzit) salgının drenajı için; orta kulak iltihabında, nazofarinks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak ve rinoskopiyi kolaylaştırmak için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Formüldeki maddelere karşı hassas olan hastalar kullanmamalıdır. Ayrıca diğer vazokonstriktörler gibi transfenoidal hipofizektomiden sonra kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Sempatomimetik maddelere reaksiyon gösteren hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Kronik soğuk algınlığında, sürekli olarak 4-5 günden fazla kullanılmamalıdır. Baş bölgesinde cerrahi müdahale geçiren hastalar, doktorun vereceği talimata göre kullanmalıdır. Gebelikte kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Duyarlılık belirtisi olarak nadiren uyku bozukluğu veya sersemliğe neden olabilir. Nadiren burunda ve boğazda yanma, lokal irritasyon, bulantı, başağrısı gibi yan etkiler görülebilir.