1ilaç

RİOPAN Çiğneme Tableti

Nobel

 

Etken Madde(ler):

Magaldrat 800 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 çiğneme tableti içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Mide mukozasının iltihabında ve mide şikayetlerinde: Yemekler arasında veya yatmadan önce 1 tablet ağızda eritilir ve iyice çiğnenir. Edinilen tecrübeler, duodenum ülseri, peptik ülser ve reflü özofajitin tedavisinde hem yüksek dozların uygulanması gerektiği, hem de tedaviye düzenli bir şekilde devam edilmesinin zorunlu olduğunu göstermiştir (günde 4-7 kez 1 Riopan 800 tablet). Ana öğünlerden 1-3 saat sonra ve gece atmadan önce 1-2 tablet alınmalıdır. Bildirilen maksimum dozlardan fazlası alınmamalıdır. 24 saatlik maksimal dozlar 2 haftadan daha uzun bir süre kullanılmamalıdır. 24 saatlik maksimal doz 10 tableti geçmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Mide yanması, hiperasidite, özofagus iltihabı (reflü özofajit), hatalı beslenme, fazla miktarda alkol, nikotin veya kahve alınması, sindirim sistemini olumsuz etkileyen ilaçların alınması nedeniyle midenin tahriş olması, mide mukozasının akut ve kronik iltihabı (gastrit, duyarlı mide), peptik ülser ve duodenum ülserinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Serumda magnezyum ve alüminyum seviyeleri düzenli olarak izlenmediği sürece böbrek fonksiyonu bozuk olan hastalarda (kreatinin klirensi <30 ml/dak) kullanmamalıdır. Ayrıca fruktoz ve sorbitole karşı intoleransı olanlara verilmemelidir. Hipofosfatemili hastalarda kullanılmamalıdır. Apandisit olgusunda perforasyon veya yırtılmaya neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda hiperalbuminemi oluşabilir. Bu durum diyalize sekonder osteomalazi veya bunun daha kötüye gitmesi ile sonuçlanabilir; diyaliz ensefalopatisi gelişimini hızlandırabilir. Kronik antasit terapisi uygulanan hemodiyalizdeki hastaların bir veya iki aylık aralarla serum fosfat düzeyleri saptanmalıdır. Gebelik kategorisi B'dir. Gebe kadınlarda kontrollü çalışma yapılmamıştır. Emziren annelere gerekli uyarılar yapılarak verilmelidir. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez.

 

Yan Etkileri:

Özellikle yüksek dozlarda kullanılacak olursa dışkının çok yumuşamasına neden olur, barsak hareketlerini artırır ve nadir hallerde ishal yapar. Yüksek dozlarda uzun süre kullanımlarda böbrek yetmezliği olan hastalarda, alüminyum özellikle sinir ve kemik dokusunda birikebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tetrasiklinler, digoksin, benzodiazepinler, dikumarol, indometazin, simetidin, kenodezoksikolik ve ursodezoksikolik asit, demir, levodopa, izoniazid, nitrofurantoin gibi ilaçlarla etkileşebildiği için birlikte verilmemelidir. Bu ilaçların 1 saat önce veya 1 saat sonra uygulanmaları gerekir. Özellikle tetrasiklinler ve kinolon türevlerinin (siprofloksasin, ofloksasin ve norfloksasin) magaldrat veya diğer antasitlerle birlikte alındığında emilimlerinin azaldığı gözlenmiştir. Digoksin, izoniazid, demir bileşikleri ve klorpromazin de magaldrat ile birlikte aynı anda alındıklarında emilimlerinde bir miktar azalma olabilir. Beraberinde alınan kumarin türevlerinin antikoagülan etkisini artırabilir.