1ilaç

MYCOCUR Sprey

Nobel

Formüler > Enfeksiyonlar > Antifungal İlaçlar > Terbinafin

 

 

Etken Madde(ler):

Terbinafin HCl 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik plastik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

Mycocur %1 Topikal Sprey günde 1-2 kez endikasyona uygun biçimde uygulanabilir. İlgili bölgenin ilacın tatbikinden önce temizlenmesi ve kurulanması gerekir. Solüsyon tedavi edilen bölgeyi ıslatacak kadar ve etkilenmiş alanı ve çevresini bütünü ile kaplayacak miktarda uygulanmalıdır. Yaklaşık tedavi süreleri ve sıklığı: Tinea corporis, cruris: 1 hafta süresince günde 1 defa. Tinea pedis: 1 hafta süresince günde 2 defa. Kutanöz kandidiyazis: 2 hafta. Pityriasis versicolor: 1 hafta süresince günde 2 defa. Hastalığın yinelenme riski düzensiz kullanım ve tedavinin erken kesilmesi ile birlikte artar. Güvenlik ve etkinliği pediyatrik hasta grubunda henüz tam olarak gösterilmediğinden dolayı kullanılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Tinea korporis, tinea kruris, tinea pedis, kutanöz kandidiyazis ve pitriyazis versikolorun neden olduğu dermatolojik mantar enfeksiyonlarının topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Terbinafine veya içindeki katkı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sprey formunun, içeriğindeki alkol irritasyona yol açabileceğinden lezyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Sadece harici uygulamalar içindir. Göze temasından kaçınılmalıdır. Gebe kadında klinik deneyim çok sınırlı oldugundan, gebelik süresince yalnızca kesin gereklilik olduğunda kullanılmalıdır. Terbinafin anne sütüne geçer.

 

Yan Etkileri:

Uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve batma olabilir, ancak bu nedenle tedavinin kesilmesi nadirdir.