1ilaç

BRONKAR Şurup

Nobel

 

Etken Maddeler:

Klorfeniramin maleat 2 mg/5 ml, Psödoefedrin HCl 30 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde günde 3-4 kez 1-2 ölçek (5-10 ml); 6-12 yaş arası çocuklarda günde 3-4 kez 1/2-1 ölçek (2,5-5 ml), 24 saat içinde en fazla 4 ölçek uygulanabilir; 2-6 yaş arası çocuklarda günde 3-4 kez 1/2 ölçek (2,5 ml), 24 içinde en fazla 2 ölçek uygulanabilir.

 

 

Endikasyonları:

Üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle), sinüzit veya allerjik rinite bağlı burun akıntısı, hapşırma ve nazal konjesyon gibi şikayetlerin geçici olarak giderilmesi için kullanılır. Nazal pasajların temizlenmesine yardım eder, şişen membranları büzer, sinüslerin başlangıç ve pasajlarını dekonjeste eder, sinüs drenajını kolaylaştırır ve/veya sinüs basıncını hafifletir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Antihistaminik  veya sempatomimetik ajanlara karşı duyarlılığı olan hastalar ile epilepsi, ciddi hipertansiyon, ciddi koroner arter hastalığı olanlarda ve MAO inhibitörü ilaç tedavisi gören hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Hamilelerde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Risk/yarar oranı dikkate alınarak emzirmenin mi yoksa ilacın mı kesilmesi gerektiği konusunda karar verilmelidir. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir. Klorfeniramin maleat; dar açılı glokom, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon, semptomatik prostat hipertrofisi, mesane boynu obstrüksiyonu olan hastalarda çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Sempatomimetik aminler, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, diabetes mellitus, artmış intraoküler basınç, hipertiroidizm ve prostat hipertrofisi olan hastalarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Antihistaminikler araç sürme, makine kullanma gibi potansiyel olarak tehlikeli işlerin performansı için gerekli zihinsel ve fiziksel yetenekleri etkileyebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Alkol ve diğer santral sinir sistemi depresanları (hipnotikler, sedatifler, trankilizanlar) ile additif etkiler görülür.