1ilaç

MONE Tablet

Mikro-Gen

 

 

 

Etken Madde(ler):

Ginkgo biloba ekstresi 30 mg, Cola nitida ekstresi 120 mg, Panax ginseng ekstresi 300 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 veya 2 tablet kullanılmalıdır. Tabletler çiğnenmeden biraz su ile alınmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Fiziksel ve mental aktiviteyi arttırmada yardımcı olur.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçinde yer alan bitki ekstrelerine karşı, kanıtlanmış aşırı duyarlılık reaksiyonu olan kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Panax ginseng ginsenosidleri kan glukoz seviyelerinde düşme oluşturabilir. Ginsenosidler ve flavonol glikozitler trombosit fonksiyonunu geri dönüşümsüz olarak inhibe edebilir bu nedenle cerrahi müdahaleden 7 gün önce hastalar kullanmayı bırakmalıdırlar. Cola nitida içeriği nedeni ile mide ve duedonal ülseri olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Cola nitida uykusuzluğa, sinirliliğe ve mide yakınmalarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kafein taşıdığından tansiyon hastalarında kullanımından kaçınılmalıdır. Diyabet ilaçları ile etkileşerek aşırı hipoglisemi yapabilir. Gebe kadınların ve emziren annelerin kullanmaması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Yan etkiler arasında, bulantı, diyare, öfori, uykusuzluk, başağrısı, hipertansiyon, meme ağrısı ve vajinal kanama sayılabilir. Önerilen dozlardan çok daha yüksek Panax ginseng ginsenosidleri kullanıldığında Ginseng Abuse Sendrom (GAS: hipertansiyon, sinirlilik hali, irritabilite, diyare, cilt döküntüleri ve uykusuzluk) görülebilir. Ginkgo biloba ekstresi uykusuzluğa, sinirliliğe ve mide yakınmalarına neden olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

İçerdiği Cola nitida nedeni ile kafein içeren içeceklerin ve psikoanaleptik ilaçların etkisini arttırabilir. Ginkgo biloba flavonol glikozitleri oral antikoagülanların ve trombosit agregasyon inhibitörlerinin etkisini potansiyalize eder, Panax ginseng ginsenosidleri ise trombosit agregasyon inhibitörlerinin etkinliğini artırır, varfarinin etkisini (INR değerlerini) azaltır.