1ilaç

İSOSOL Scrub Sıvı Sabun

Merkez Lab.

 

Etken Maddeler:

Polivinilpirolidon iyot (Polividon-iyot) 7.5 %

 

Piyasa Şekilleri:

1000 ml'lik şişe, 100 ml'lik şişe, 200 ml'lik tüp, 3 ml'lik 5 poşetlerde.

 

Kullanım Şekli:

Deriye, mukozaya sulandırılmadan olduğu gibi tatbik edilir. Cerrahi el antisepsisi: Eller ve ön kol su ile nemlendirilir. Yaklaşık 5 ml İsosol Scrub sıvı sabun ele dökülür ve 3 dakika boyunca el ve ön kol iyice ovulur ve akan suyun altında durulanır. Yıkama olayı tekrarlanır. Hijyenik el antisepsisi: Yaklaşık 5 ml İsosol sıvı sabunu ele dağıtılır. 1 dakika yıkanır. Durulanır. Ameliyat bölgesinin antisepsisi: Ameliyat alanı su ile nemlendirilir. İsosol sıvı sabun (20 cm2'ye 1 ml) dökülür. Su ile ıslatılmış sterilize gazlı bez ile 5 dakika ovulur ve kurulanır. İsosol solusyon temizlenen alana sürülür, kurumaya bırakılır. Antiseptik yıkamalar: Ameliyat alanının antisepsisinde belirtildiği gibi tatbik edilir.

 

 

Endikasyonları:

Antiseptik ve dezenfektan etkilidir. Cerrahi el dezenfeksiyonu, cilt ve yara dezenfeksiyonu, operasyon sahasının hazırlanması, yara tedavisi, mukoza dezenfeksiyonu ve yanık tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Nontoksik nodüler guatrda ve aşırı iyot duyarlığı bulunan kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Göze değdirilmemelidir. Kazaya uğramış derinin büyük ölçüdeki yüzeyi üzerinde kullanılmaktan sakınılmalıdır. Çünkü iyodun aşırı bir absorpsiyonu olabilir. Tiroid hastaları, yeni doğanlar, süt çocukları ve gebelerde dikkatli olunmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

İyoda karşı duyarlı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tiroid fonksiyon testlerini bozabilir.