1ilaç

CLAMINE-T Losyon

Mecom

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Klindamisin ve Linkomisin > Klindamisin

 

 

Etken Madde(ler):

Klindamisin fosfat 10 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik ambalaj

 

Kullanım Şekli:

Hastalıklı alana, günde 2 defa ince bir tabaka halinde sürülür.

 

 

Endikasyonları:

Akne vulgaris tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Klindamisin ya da linkomisine aşırı duyarlı oldukları bilinen hastalarla regional enterit, ülseratif kolit ya da antibiyotik tedavisine eşlik eden kolit anamnezi bulunanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Ağır diyare ve psödomembranöz kolit gelişebilir. Topikal kullanımda antibiyotik deri yüzeyinden emilebilir. Bazı seyrek vakalarda diyare, kolit ve psödomembranöz kolit bildirilmiştir. Böyle durumlarda ilaç kesilmeli ve hastaya gerekli tedavi uygulanmalıdır. Hafif vakalarda ilacın kesilmesi ve kolestiramin ya da kolestipol reçinelerinin verilmesi yeterlidir. Kolestiramin reçineleri vankomisine bağlandığından ayrı olarak tatbik edilmeli ve en az iki saat ara ile verilmelidir. Alkollü bir vehikül içerdiğinden, göze sürüldüğünde yanma ve tahriş yapabilir. Çözeltinin göz, sıyrılmış deri, mukoza gibi duyarlı yüzeylere kazara temas etmesi durumunda buraları bol miktarda soğuk suyla yıkanmalıdır. İlacın hoş olmayan bir tadı vardır, ağız çevresine uygulanırken dikkatli olmalıdır. Atopik kişilerde ihtiyatla kullanılmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı güvenirliliği saptanmamıştır.

 

Yan Etkileri:

En sık rastlanan yan etki deride kurumadır. Klindamisinin topikal formülasyonu ile ilişkili olarak, tıp literatüründe seyrek durumlarda bildirilen yan etkiler: Karın ağrısı, deri tahrişi, temas dermatit, deride yağlanma, mMide-barsak bozuklukları, gözlerde batma hissi, Gram-negatif folikülit.