1ilaç

DIFFERIN Jel

Liba

 

Etken Maddeler:

Adapalen 0.1 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Deri iyice kurulandıktan sonra, etkilenen bölgeye akşamları günde bir kez ince bir tabaka halinde uygulanır. Düzelmeye ait belirtiler genellikle tedaviden 4-8 hafta sonra ortaya çıkar. Tedavi ortalama olarak 3 ay sürdürülmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Komedon, papül ve püstüllerin hakim olduğu akne vulgaris in harici tedavisi için uygundur.

 

 

Kontrendikasyonları:

İlacın içerdiği herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Duyarlılık reaksiyonu ya da ciddi bir irritasyon ortaya çıkarsa, ilaç kullanımına son verilmelidir. Lokal irritasyonun derecesine göre, ilacın kullanım sıklığı azaltılmalıdır. Göz, ağız, burun delikleri veya mükoz membranlara değdirilmemelidir. Çatlak ve ekzematöz deriye uygulanmamalıdır. Ek bir irritasyona neden olabilecek temizleyici astrenjan, kurutucu ya da irritan kozmetik ürünlerin, parfümlü veya alkollü ürünlerin birlikte kullanılmasından sakınılmalıdır. Güneş yanığı olan cilde, yanık geçene dek uygulanmamalıdır. Güneşe veya ultraviyole ışınlara uzun süreli maruz kalma, ek bir irritasyon yaratabilir. Hayvan çalışmalarında teratojenite riski gösterildiğinden etkin bir şekilde doğum kontrol yöntemi kullanılmadıkça doğurma çağındaki kadınlarda kullanılmamalıdır. Emziren annelerde kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Başlıca istenmeyen etki deride kızarıklık ve sıcaklık gibi deri irritasyonudur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Diğer retinoidler ya da benzer etki şekline sahip ilaçlar ile kullanılmamalıdır. Deride soyulmaya neden olan ajanlar, astrenjanlar veya irritan ilaçların birlikte kullanımı irritan etkilerde artmaya neden olabilir.