1ilaç

FLEET FOSFO-SODA Oral Solüsyon

Kozmed

 

Etken Madde(ler):

Monobazik sodyum fosfat 2.4 g/5 ml, Dibazik sodyum fosfat 0.9 g/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

45 ml'lik şişe
90 ml'lik şişe

 

Kullanım Şekli:

En iyi boş mideye kullanılmalıdır. Yataktan kalkıldığında, bir yemekten 30 dakika önce veya gece boşalım için yatarken  önerilen doz (45 ml) yarım bardak soğuk suyla karıştırılarak içilir. Üzerine bir bardak soğuk su içilir. Kolonoskopi ve kolon grefilerinde saat 19.00'da 45 ml yarım bardak suyla ertesi sabah 06.00'da ikinci 45 ml yarım bardak soğuk suyla içilir. Laksatif olarak: Yetişkinler ve 12 yaştan büyükler, 4 çay kaşığı (20 ml); 10-12 yaş arası çocuklar, 2 çay kaşığı (10 ml); 5-10 yaş arası çocuklar, 1 çay kaşığı (5 ml). Pürgatif olarak: Yalnız yetişkinler, 3 çorba kaşığı (45 ml); 6 Yaş altı çocuklara verilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Laksatif, olarak arada bir oluşan kabızlığa karşı boşaltıcı; pürgatif olarak hastaya ameliyat öncesi ya da kolon ile ilgili endoskopik tetkikler için bağırsak temizleyicisi olarak kullanılır. Genellikle bağırsak boşaltımını 30 dakika ile 6 saat içinde oluşturur.

 

 

Kontrendikasyonları:

Böbrek hastalığı olan ve sodyum diyetinde olan hastalarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hipernatremik dehidratasyon oluşabileceği için doğuştan megakolon sorunu olan hastalarda veya konjestif kalp hastalarında kullanılmamalıdır. Böbrek fonksiyonları bozulmuş hastalarda, hipokalsemi, hiperfosfatemi, hipernatremi ve asidoz oluşabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

 

Uyarılar:

Bulantı, kusma, karın ağrısı olan hallerde kullanılmamalıdır. Rektal kanama olması ya da bağırsak boşaltımının olmaması ciddi bir durumu gösterir. 1 haftadan daha uzun süre doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde dikkatli olunmalıdır. Elektrolit dengesi bozukluklarında, ağızdan bol miktarda uygun elektrolit sıvısı alınması önerilir. 5 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Hipokalemik etkisi sıklıkla ortaya çıkar. Hipopotasemik etkisi klinik olarak daha önemli olabilir. Özellikle yaşlılarda güçsüz kişilerde, böbrek yetmezliği durumlarında ciddi elektrolit bozukluklarına yol açabileceği dikkate alınmalıdır.