1ilaç

PİRANTRİN Süspansiyon

Koz İlaç

 

Etken Madde(ler):

Pirantel pamoat 250 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

20 ml'lik şişe
Üretilmiyor

 

 

Kullanım Şekli:

Günün herhangi bir saatinde, tek bir doz halinde 10 mg/kg pirantel baz hesabıyla verilir. Kabızlık hali yoksa, tedaviden önce veya sonra müshil vermek gerekmez. Pratik ortalama dozaj 2-6 yaş arası 1 ölçek, 6-12 yaş arası 2 ölçek, 12 yaşından büyüklere 3 ölçek, 85 kg'dan ağır olanlara 4 ölçektir. Ağır necator enfestasyonunda, her gram dışkıda 4000'den fazla yumurta itrah edildiğinden, birbirini izleyen 1-3 gün zarfında yukarıdaki dozların 2 mislini vermek gerekebilir.

 

 

Endikasyonları:

Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodanale ve Necator americanus enfestasyonlarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Karaciğer bozukluklarında ve piperazinle birlikte kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Gebelerde dikkatle kullanılmalıdır. 2 yaşından küçük çocuklarda relatif yarar/risk göz önünde bulundurulmalıdır. Az bir oranda hastada ufak geçici SGOT yükselmeleri gözlenmiştir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

İştahsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın krampları, ishal, geçici SGOT yükselmesi, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, ciltte döküntü gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Piperazin ile birbirlerinin etkilerini yok etme olasılığı vardır. İn vitro çalışmalarda heksametoniyumun pirantelin barsaklar üzerindeki aktivitesini bloke ettiği gözlenmiştir.