1ilaç

SELDİYET Tuz

Koçak Farma

 

Etken Madde(ler):

Potasyum klorür 70 %, Amonyum klorür 28 %, Magnezyum oksit 1 %, Glutamik asit 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

100 g'lık tuzluk kapaklı ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz 5.5-11 g arasındadır.

 

 

Endikasyonları:

Hipertansiyon, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, zayıflama rejimleri gibi sofra tuzunun kullanımının kısıtlandığı veya yasaklandığı durumlar ve diüretik kullanımından, malabsorbsiyondan kaynaklanan hipopotasemi durumlarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Hiperpotasemi halleri, böbrek yetersizliği, diyabetik asidoz, karaciğer hastalığı, adrenal yetersizliği, potasyum tutan diüretikler ve ilacın formülündeki maddelere hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Potasyum içeren tuzların böbrek yetersizliği olan hastalarda kullanımı vücutta potasyum birikmesine (Hiperpotasemi) neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Peptik ülser veya gastrointestinal obstürüksiyonu olan hastalarda kullanılmamalıdır. Ciddi bulantı, kusma meydana gelirse ilaç kesilmelidir.

 

Yan Etkileri:

En sık görülen yan etkiler bulantı, kusma, abdominal huzursuzluk olup, alınan miktarın düşürülmesi ile kaybolur yada azalır.

 

İlaç Etkileşimleri:

Potasyum tutucu diüretiklerle (triamteren, spironolakton gibi) birlikte kullanılırsa vücutta potasyum birikebileceğinden, birlikte kullanılmamalıdır.