1ilaç

ULTRALAN Pomad

Intendis

 

Etken Maddeler:

Fluokortolon kapronat 2.5 mg/g, Fluokortolon pivalat 2.5 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

20 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde sürülür. Hastalık tablosunda iyileşme olunca, genellikle günde 1 kez uygulama yeterlidir. Süt çocukları ve 4 yaşına kadar çocuklar, özellikle kundakla örtülü deri bölgelerinde, 3 haftadan uzun süre tedavi edilmemelidir. Krem kullanımı deriyi fazla kurutursa, tedavi pomat formuna çevrilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Topikal kortikoid tedavisine cevap veren deri hastalıklarından; kontakt dermatiti, kontakt ekzeması, meslek ekzeması,vulger-, numuler-, degeneratif-, ve seboreik - ekzema, dishidrotik ekzema, variköz semptom kompleksinde ekzema (ancak, direkt ulkus üzerine değil), anal ekzema, eczema infantum, nörodermit (endogen ekzema, atopik dermatit), psoriasis,Lichen ruber planus ve verrucosus, lupus erythematosus discoides, 1. dereceden yanıklar, güneş yanıkları, böcek sokmalarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tedavi alanının tüberkülotik ve luetik süreçlerinde, virozlarda (örn., aşılar, variola, varisella), ülseratif lezyonlarda ve aknede konrendikedir. Rosacea ve perioral dermatitin tedavisi için uygun değildir. Etken madde ve/veya preparatın bileşiminde yer alan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Gebeliğin ilk 3 ayında, kortikoid içeren lokal terapötikler büyük miktarlarda ya da uzun süre kullanılmamalıdırlar. Enfekte deri hastalıklarında ve/veya mantar enfeksiyonlarında ek olarak spesifik bir tedavi gereklidir. Kortikoid içeren preparatların uzun süre ve/veya geniş yüzeylerde kullanılması, ya da kapalı pansuman şeklinde uygulanması sistemik absorbsiyonun artmasına neden olabilir. Bundan dolayı özellikle çocuklarda tedavinin en düşük etkili doz ve sürede yapılması gerekir. Yüze uygulamalarda, göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Zorunluluk dışında gebelikte kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Geniş alanlara (vücut yüzeyinin % 10'u ve fazlası) ve/veya uzun süreli (4 haftadan uzun) -özellikle kapalı pansuman şeklindeki- uygulamalarda; deride atrofi, teleangiektaziler, striae, akne formunda belirtiler, perioral dermatit, hipertrikoz ve kortikoid'in rezorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler görülebilir. Nadir olgularda allerjik deri reaksiyonları oluşabilir. ebelik veya süt verme döneminde uzun süre veya geniş alanlarda uygulandığında, yeni doğanlarda da bazı yan etkilerin oluşması mümkündür (örn., hamileliğin son haftalarındaki uygulamalar sonucunda böbreküstü bezi fonksiyon bozuklukları).