1ilaç

TRAVOCORT Krem

Intendis

 

Etken Maddeler:

İzokonazol nitrat 1 %, Diflukortolon valerat 0.1 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 2 defa hastalıklı bölgeye hafif yedirilerek ince bir tabaka şeklinde uygulanır. İnterdigital kısımların enfeksiyonunda, Travocort'a batırılmış bir gazlı bezin el ya da ayak parmakları arasına yerleştirilmesi önerilir. İltihabi ya da ekzematöz belirtilerin kaybolmasından ya da en geç 2 hafta sonra, Travocort krem kesilerek tedaviye kortikoid içermeyen Travogen ile devam edilir. Bu, özellikle kasık ve genital bölgeler için geçerlidir.

 

 

Endikasyonları:

Şiddetli iltihabi veya ekzematöz reaksiyonlarla seyreden derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının (örn. ayak parmakları arası, ellerde, kasık ve genital alanlarda) başlangıç ve ara tedavisi için uygundur.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tedavi alanında tüberkülotik veya lüetik süreçler bulunduğunda; virozlarda (örn. vaccina, varicella, zoster) kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Genel bir ilke olarak gebeliğin ilk aç ayında, kortikoid içeren lokal terapötikler büyük miktarlarda ya da uzun süre kullanılmamalıdır. Kadında gebelik veya emzirme döneminde uzun süre ve geniş alanlarda uygulandığında, yenidoğanlarda da bazı yan etkilerin oluşması (örn. gebeliğin son haftalarındaki uygulamalar sonucunda böbreküstü bezi fonksiyon bozuklukları) mümkündür. Gram-negatif bakterilerin neden olduğu mikst enfeksiyonlarda ayrıca spesifik bir tedavi gerekebilir. Perioral dermatit ve rosacea'nın tedavisi için uygun değildir.

 

Yan Etkileri:

Genelde çok iyi tolere edilir. Nadir olgularda lokal tahriş veya allerjik reaksiyonlar görülebilir. Geniş alanlara (vücut yüzeyinin %10'u ve fazlası) ve/veya uzun süreli (4 haftadan uzun) uygulamalarda deride atrofi, teleangiektaziler, striae, akne formunda belirtiler, perioral dermatit, hipertrikoz ve kortikoidin rezorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler ortaya çıkabilir.